Автор

Автор тексту: Мілана Опанасенко

Знайти таку професію, щоб згодом ідеї та плани переросли у «справу душі», – для молодої людини завдання не із легких, тому батьки мають допомогти проаналізувати власні вміння, інтереси і навички.  Про те, чим саме можуть зарадити батьки у цьому непростому виборі, розповідає психолог та консультант з профорієнтації Наталія Гайворон.

Зменшити напруження

Обирати одну професію на все життя – це вчорашній день. Тож і слід підходити до вибору не як до фатального (у дусі обирання фракції у кіно “Дивиргент”), а як до першого досвіду професійного визначення, за яким буде новий. Чимало людей проходять тривалий шлях, доки інуїтивна тяга до якогось заняття “кристалізується” у отримання певної професії. Скажімо, один з клієнтів,  Дмитро після закінчення школи впід впливом популярного фільму 80-х «Екіпаж» захотів вступати на пілота, до того ж було бажання вирватися з-під домашньої опіки. Льотчика з нього не вийшло через дефект у носовій перетинці, а обслуговувати літаки йому стало зовсім не цікаво. Згодом він змінив багато професій, поки не освоїв роботу оператора. І тут в пам’яті спливла його давня мрія – знімати фільми. Дмитро не шкодує про втрачений час тому, що пройшовши через різноманітність професій, він збагатився навичками і життєвим досвідом, які допомогли йому «згадати» і реалізувати дитячу мрію.

Інша дивовижна історія. Один заслужений тренер, гадав, що його синові краще вступати до Інституту фізкультури. Той послухався, вивчився, а через два роки роботи в школі все кинув і поїхав в Америку, де незабаром став відомим ілюзіоністом. А тато згадав, як на запитання сина: «Ким ти будеш, коли виростеш?», він відповідав: «фокусником в Америці». Батько тоді сприйняв це як бурхливу фантазію.

Будь-яку спеціальність потрібно розглядати як трамплін для нових звершень.

Європейські тести виявляють спрямування

На сьогодні методики радянських часів морально застаріли. До того ж, постійно змінюються запити ринку праці, виникають нові професії. Одна з сучасних альтернатив – інтернет-тестування від європейських університетів. Перевагу віддавайте професійно адаптованим і сертифікованим в Україні. Готуйтеся до того, що це може бути досить складне тестування з п’яти блоків, яке займає півтори години. До речі, результати проходження допомагають обрати не стільки конкретну професію, як спрямування. Так, наприклад, якщо учень обирає медицину, то в цій сфері є багато видів діяльності: не тільки робота з хворими, можна – і в лабораторії. А можна зуби лікувати, або ліпити їх.

За вибором криється потреба

Крім того, схожі тести допомагають виявити психологічні проблеми, які можуть стати серйозною перешкодою під час навчання. Це і здатність сприймати критику, і вміння впоратися з важкими завданнями, і елементарна звичка правильно розподіляти свій час. Така інформація дає можливість вчасно відреагувати і попрацювати над усуненням тих чи інших проблем.

Ситуація з практики психолога. Одинадцятикласник вирішив бути артистом, а мама, фінансовий директор, хотіла розвивати в ньому комерційні таланти. Щоб розсудити їх вдалися до тесту, який не виявив особливих артистичних здібностей у хлопця. На питання психолога: «Чому ти хочеш стати артистом?» Він відповів: «Я хочу стояти на сцені і щоб мені аплодували». У подальшій бесіді була таки виявлена психологічна проблема з визнанням у сім’ї: він хотів, щоб на його думку зважали, вірили в нього. Щодо професії: тест виявив у хлопця схильність до сфери туризму.

Перфекціонізм заважає зважити ресурси

Ще одна проблема сучасних підлітків: прагнення бути у всьому досконалими. Наприклад, дев’ятикласниця вчилася у математичному ліцеї, брала участь у всіх олімпіадах. Але раптом вона змінює свої інтереси на користь лінгвістики. Після консультації з’ясувалося, що на заваді став її перфекціонізм. На одній з чергових олімпіад дівчина виявилася другою, що і стало для неї психологічним бар’єром. Тест також установив у неї не сприйняття критики та неадекватну самооцінку. Щоб зробити правильний вибір професії, необхідно визначитися з трьома категоріями: 1) мій інтерес (Хочу), 2) мої здібності (Можу), 3) потреби ринку (Треба). Тільки при поєднанні цих трьох компонентів, обрана професія призведе до успіху.

А взагалі, найкраща порада, яку можна дати юнацтву, від англійської журналістки Кетрін Уайтхорн: «Знайди що-небудь, що тобі подобається робити, а потім знайди кого-небудь, хто буде тобі за це платити.»

Залишити відповідь